Oleje a vosky představují stále oblíbenější ochranu dřeva jak v interiéru, tak i u exteriérových prvků a staveb. Nacházejí jednoduché a rychlé využití nejen v průmyslové výrobě, ale získaly si velkou oblibu i pro použití v domácnostech. Mají široké uplatnění při povrchové úpravě nábytku, interiérových dveří, schodišť, podlah resp. srubových domů, dřevodomů, oken, dveří, pergol, zahradního nábytku, plotů. Používají se rovněž při rekonstrukci dobových a památkových ústavů – hradů, zámků, kostelů, měšťanských domů apod. Použití olejů a vosků je velice jednoduché. Při jejich aplikaci, opravě či renovaci není potřeba speciální zařízení. Renovaci zvládne lehce i laik.

BROŽURA OLEJE A VOSKY

Nabízíme profesionální povrchovou úpravu – oleje a vosky na dřevo DIOTROL a PNtech:

Švýcarský výrobce olejů a vosků pro povrchovou úpravu dřevěných prvků, které jsou vystaveny i extrémním podmínkám. Společnost čerpá z mnohaletých zkušeností ověřených drsnými podmínkami vysokých nadmořských výšek nejen Alpských hor. DIOTROL je specialistou na povrchovou úpravu srubů, roubenek a dřevostaveb.

Německé produkty pro průmyslovou výrobu, ale taktéž i domácnosti. Oleje a vosky této značky jsou vzhledem ke splňující normě EN 71/3 ideální pro použití v interiérech.

Oleje a vosky na dřevo – složení:

Hlavními surovinami pro výrobu olejových nátěrových hmot jsou přírodní oleje (lněný, bodlákový, řepkový, slunečnicový, tungový, ricinový a další) a vosky (včelí, carnaubský, candelilla). Další složkou jsou pigmenty (oxidy železa, titanová běloba, přírodní barviva), které zajišťují ochranu proti UV záření. Použitá rozpouštědla jsou bezaromátová. Zasýchání je zajištěno bezolovnatými sikativy.

Vlastnosti olejů zajišťují řadu výhod oproti klasickým vodou ředitelným silnovrstvtým a tenkovrstvým lazurovacím systémům:

oleje a vosky

Oba dva systémy jsou voděodolné, ale odlišují se v rozdílné paropropustnosti a tedy v odvodu vlhkosti ze dřeva. Jak je z výše uvedeného srovnání a obrázků patrné, oleje chrání dřevo „zevnitř” (vyplněním pórů), a protože nevytváří na povrchu dřeva klasický nátěrový film, není zde nic, co by se v budoucnu mohlo odlupovat. Některé druhy olejů jsou schopny vytvořit mikrofilm, který ochranu dřeva ještě znásobí, tloušťka tohoto mikrofilmu je však v porovnání s lazurovacími systémy téměř neznatelná. Tato fakta představují největší a zásadní rozdíl v porovnání s vodou ředitelnými lazurami.

Vodou ředitelné lazury jsou materiály, které vytvářejí na povrchu dřeva silnovrstvý nebo tenkovrstvý film. Přestože je tento film paropropustný, je v mnoha případech zdrojem problémů a náročných oprav v budoucnosti. V masivním dřevě vznikají zákonitě malé či velké, ale zároveň hluboké výsušné trhliny. V samotném nátěrovém filmu vlivem různorodé struktury dřeva, konstrukčních spojů a povětrnostních vlivů mohou rovněž vznikat mikrotrhliny a přes ně začne vnikat pod nátěrový film voda. Shromažďuje se zde a začne nátěrový film postupně nadzvedávat. Voda se po zahřátí sluncem mění na vodní páru, odtrhne film od podkladu, vznikají puchýře a dochází k odlupování nátěru. Oprava takového povrchu je pak hodně složitá, odlupující se film je nutno pracně a zdlouhavě brousit a znovu natírat. Nicméně při opětovném použití vodou ředitelných lazur může znovu dojít ke stejnému problému odlupování nátěru. V případě olejů se vzhledem k tomu, že netvoří nátěrový film, nemá co odlupovat. Oprava či renovace oleje v budoucnu je proto na rozdíl od silnovrstvých nátěrů nesrovnatelně jednodušší – povrch stačí očistit a následně aplikovat novou vrstvu oleje.

Exteriérové použití

Interiérové použití

Referenční stavby realizované v ČR a na Slovensku

(poloha jednotlivých staveb záměrně není vzhledem k zachování soukromí našich zákazníků úplně přesná, v případě zájmu lze však na některých stavbách dohodnout osobní prohlídku)